Kredi Notu Nasıl Artar?

Kredi notu KKB (Kredi Kayıt Bürosu) tarafından belirlenen, bankacılık müşterilerinin kredi riskini belirleyen bir puan türüdür. Kredi notunuz ne kadar yüksek olursa, kredi alabilmeniz de o kadar artar. Kredi notunuzu yükseltmek için genel olarak ödemelerinizi düzenli yapmanız gerekmektedir.

Kredi notunuzun yüksekliğine göre bankacılık müşterilerine belirli limitler dahilinde kredi kullanma olanağı sunulmaktadır. Bu kredi olanaklarından yararlanabilmek adına kredi notunuzu düzenli olarak kontrol ederek yükseltmeye çalışmanız çok önemlidir. Kredi notunuzu Findeks üzerinden tek seferlik veya paket satın alarak öğrenebilirsiniz.

Temel olarak kredi notunuz aşağıdaki maddeler göz önüne alınarak oluşturulur.

  • Kredili Ürün Ödeme Alışkanlıkları (Kredi Notunun %35’ini oluşturur)
  • Mevcut Hesap ve Borç Durumu (Kredi Notunun %35’ini oluşturur)
  • Yeni Kredili Ürün Açılışları (Kredi Notunun %11’ini oluşturur)
  • Kredi Kullanım Yoğunluğu (Kredi Notunun %10’unu oluşturur)
  • Diğer unsurlar Kredi Notu’nun %9’unu oluşturmaktadır.

Tabi temel ögelerin yanında kara liste gibi bir takım sorunlar yaşamış, ödemeleri geciktiği için kredili ürünlerden yararlanamayan insanlar da bulunmaktadır. Bu kişiler eğer kara listeye girdikleri için kredi kartı veya benzer kredili ürün kullanmıyorlarsa ve bankalar tarafından bu kişilere kredili ürün verilmiyorsa izlemeleri gereken en gerçekçi yol ise teminatlı kredi kartı edinmektir. Bankalar, değişen kanun ile birlikte hesabınızda bulunan belirli bir miktar para ve altın üzerine bloke koyarak teminatlı kredi vermektedir. Bu kredi kartlarından bir tanesini edinerek, kredi notunuzun oluşmasına ve ödemelerinizi düzenli bir biçimde yaparak, kredi notunuzun yükselmesini sağlayabilirsiniz.