Google Sıralaması Nasıl Belirlenir?

Google sıralaması nasıl belirlenir sorusunu yanıtlamadan önce, Google hakkında bir kaç bilgi vermek yerinde olacaktır. Google dünya üzerindeki en büyük arama motoru ve çeşitli hizmetleri ile birlikte internet çağındaki değişime yön veren projeleri ile bir internet devidir. Fakat yıllar geçmesine rağmen temelde bir arama motoru olma özelliğini yitirmemiştir.

Google arama motorunda herhangi bir kelime gurubunu arattığımız zaman karşımıza bir takım sonuçlar çıkar ve biz internet kullanıcıları bu sonuçlarından herhangi birine tıklar ve aradığımız bilgilere kolayca ulaşabiliriz. Bazen bu sonuçlar istediğimiz bilgileri vermeyebilir ve böyle bir durumda arama sonuçlarını yenliler ve farklı bir web sitesine ulaşmaya çalışırız. Google arama motoru yüz binlerce web sitesini Google örümceklerini adını verdiği web sitelerini tarayan teknolojisi ile bunu gerçekleştirir ve interneti tüm kullanıcılar için daha kullanılabilir bir hale getirir.

Google örümcekleri bir web sitesini taradıktan sonra bunu kendi sunucularından önbellek biçiminde depolar ve kullanıcı arama yaptığında bu önbellek sonuçlarını kullanıcının önüne getirir. Kullanıcı beğendiği web sitesine tıklar ve aradığı bilgilere erişir. Bu süreç genel olarak bu şekilde işler.

Peki Google bu sıralamayı nasıl belirler? Sıralamada önemli olan kullanıcı faydasıdır, yani bir kullanıcı bir arama sonucunda istediği bilgilerin ne kadarına ulaşabiliyor önemli olan Google için bu durumdur ve bunun için sistem kendine bazı kriterler belirler, bu kriterler bir sır gibi gizlenmektedir. Fakat hem Google’ın kendi açıkladığı yönergeler hem de üst düzey yöneticilerin açıklamalarından, sıralama kriterlerinde etkili faktörlerin bazıları bilinmektedir. Bu konu ile ilgili bir detaylı olarak inceleyen SEO (Search Engine Optimization) adından bir web hizmeti dalı da vardır.

Öncelikle Google arama sonuçlarında sıralama kriterleri, web sitesinin ne kadar eski, konu ile ne kadar ilgili ve web sitesinin gücü ile alakalıdır. Bir web sitesi ne kadar eski ve güçlü ise sıralama sonuçlarından o kadar önde olacaktır.

Bir web sitesinin ne kadar güçlü olup olmadığı nereden anlaşılır? Bir web sitesinin gücü, içerik bakımından özgünlüğü ve o içeriğe verilen backlink yani dış bağlantılardan anlaşılabilir. Dış bağlantısı ne kadar çok ise web sitesi o kadar güçlü sayılır. O web sitesini tavsiye eden bağlantıların gücü de bu konuda etkilidir. Tabi tek başına bağlantılar bir web  sitesinin Google arama sonuçlarında öne çıkarmaya yetmez. Aranan anahtar ifadeler ile ilgili kullanıcı odaklı bilgiye yer verilmesi ve Google’ın diğer kriterlerinin eksiksiz bir şekilde karşılaması gerekir.