Bal Alırken Dikkat Edilmesi Gerekenler

Bal tüm insanlar faydalı bir besin kaynağıdır. Arıların doğaları gereği ürettiği bu gıda ürünü sağlık için bir çok olumlu etkiye sahiptir. Arılar bitkilerden aldıkları nektarları vücutlarında ürettikleri enzim ile işleyerek bal üretimini gerçekleştirirler. Bal üretimi temelde insanların yoğun olarak ilgi gösterdiği bir alandır. Bal üretimi konusunda ülkemiz dünya üzerindeki sayılı üreticilerden bir tanesidir.

Bal tüketimi sağlığımız açısından olumlu olsa da, fazla bal tüketiminin sağlık üzerinde olumsuz etkileri de bulunabilmektedir. Özellikle dikkat edilmesi gereken noktalarında başında tüketilen balın hakiki olmasıdır. Yani dış müdahalelerden uzak arıların kendi çabaları ile ürettikleri bal olmalıdır. Peki bal alırken dikkat edilmesi gerekenler nelerdir?

Hakiki bal arıların petekler dahil olmak kendi ürettikleri baldır. Yine de günümüz koşullarında maliyetlerden kaynaklı bal mumumdan hazır petekler üretilmekte ve bazı arı yetiştiricileri bu petekleri kullanmaktadırlar. Arıların kendi ürettikleri petekler elbette daha kalitelidir. Fakat bal üretimi öyle bir noktaya gelmiştir ki arının üretmediği yapay olarak glikoz şurubu ile hazırlanan ballar piyasada oldukça fazla bulunmaktadır. Bu nedenlerden ötürü bal mumu ile üretilen hazır peteklere diğer üretim modellerine nazaran müsamaha gösterilebilir.

Gerçek balı veya sahte balı tüketicinin anlama imkanı yoktur, sadece laboratuarlarda analiz sonucu çeşitli kriterler değerlendirilerek anlaşılabilir. Hakiki bal almak ve tüketmek için öncelikle güvendiğiniz bir satıcı veya güvendiğiniz bir üreticiden bu balı temin etmeniz gerekir. Üreticiler genellikle iyi niyetli dahi olsa arıların bulundukları bölgedeki ağaçlarda tarım ve zirai ilaçlama yapıldığı takdirde bu ilaçlar nektarlarda kalabilmekte ve balın içine nüfuz edebilmektedir. O yüzden arıcılar bu konularda çok dikkatli olmak zorundadırlar.

Hakiki bal tüketimi oldukça yaygındır, bu yüzden üreticiler hakiki bal üretimine ayrı bir özen göstermektedirler. Kimyasal maddelerden uzak arıların üretimleri olan balları, güvenilir bir satıcıdan almanız tavsiye olunur. Özellikle bal ile ilgili en çok sorulan sorulardan bir tanesi de hakiki balın şekerlenip şekerlenmediğidir. Genellikle bal paketlemesi yapan fabrikalar üreticilerden aldıkları balları ısıl işleme tabi tutarlar. Bu ballar ısıl işleme tabi tutuldukları için raf ömürleri uzun olur ve bu şekildeki ballarda şekerlenme görülmez. Fakat bal üreticileri yani arıcıların satış yaptıkları balları ısıl işleme tabi tutmazlar bu nedenle ürettikleri ballar belli bir süre beklediklerinde şekerlenme yapabilirler. Bu tür şekerlenen ballar sahte bal anlamı taşımaz. Şekerlenen balları tüketmeden önce hafifçe ısıtırsanız şekeri kristalize halden normal haline dönecektir. Hakiki bal tüketmeniz ya güvenilir markaların ballarını tüketmeniz ya da güvenilir bir bal üreticisinden satın almanız gerekir.